• Wydanie zimowe 2020

• Grupa III

Priorytetem procesu dydaktyczno-wychowawczego w przedszkolu jest realizacja podstawy programowej. W celu uatrakcyjnienia zajęć dydaktycznych wykorzystujemy metody oparte na ruchu połączonym z muzyką oraz grą na różnego rodzaju instrumentach.

Dzieci z naszej grupy bardzo polubiły aktywizujące zabawy ruchowe Klanzy. Kształtują one kreatywność, poczucie integracji oraz przestrzeganie zasad obowiązujących w grupie.

Dużo radości sprawiają zabawy wg. Batii Strauss. Jest to metoda aktywnego słuchania muzyki. Dzieci słuchają utworu i wykonują proste ruchy rytmiczne lub taneczne. W zabawie używamy instrumenty, które wykonaliśmy w przedszkolu z kubeczków jednorazowych.

Na oryginalnych instrumentach perkusyjnych (tamburyno, bębenek, trójkąt, grzechotka) gramy podczas zabaw wg. Carla Orffa. Wpływają one skutecznie na aktywizację ruchową dzieci i ich muzykalność.

Dobrym uzupełnieniem zajęć ruchowych są zabawy relaksacyjne np. masażyki wg. Bogdanowicz. Wykonujemy je w parach. Ich celem oprócz rozluźnienia i relaksu jest integracja grupy, budowanie więzi między dziećmi.

Zabawy prowadzone każdą z wymienionych metod można było zobaczyć „na żywo” uczestnicząc w spotkaniach integracyjnych oraz na jesiennym zajęciu otwartym. Radość i zaangażowanie dzieci motywują nas do ciągłego poszukiwania nowych metod pracy z dziećmi.

Grupa V

Za nami połowa roku szkolnego, czas leci nie ubłaganie ale dzieci z grupy V w ciągu tych paru miesięcy nauczyły się wielu nowych rzeczy.

Jedną z najbardziej ulubionych zabaw podczas zajęć dydaktycznych jest Wiatrak Matematyczny. Pobudza wyobraźnię, buduje pozytywne emocje i wyzwala energię. Uczy umiejętności współpracy i działania w grupie. Dzieci same chętnie prowadzą zabawy z wiatrakiem matemtycznym.

Dzieci pokochały również kreatywne Zabawy na dywanie, podczas, których mają szanse pobudzić całe ciało do zabawy. Zajęcia prowadzone są poprzez śpiewanie więc dzieci uczą się równocześnie pokazywać i śpiewać słowa piosenki co pozwala ćwiczyć percepcję i koordynację wzrokowo – ruchową.

Nasza grupa w tym roku bierze udział w przedszkolnym programie plastycznym „Moje inspiracje, moje kreacje – bawię się, poznaję, tworzę” dzieci tworzą z różnych materiałów prace plastyczne, ćwiczą dzięki temu wyobraźnię przestrzenną. W trakcie prac plastycznych i zajęć z wykorzystaniem scenariuszy z programu dzieci mają okazję wyćwiczyć motorykę małą.

Nie zabrakło również gości, którzy poświęcili czas dla naszych dzieciaków. Uczestniczymy w akcji „Cała Polska czyta dzieciom” z tej okazji nasi goście mieli okazję przeczytać wybrane opowiadania z literatury dziecięcej.

Chcemy też wspomnieć o wizycie Mamy Marcelinki, która jest fotografem i pomogłam nam tworzyć prezenty z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci przy okazji poznały tajniki pracy fotografa, zapoznały się z profesjonalnym sprzętem jaki mama Marcelinki przyniosła do grupy.

Przed Świętami Bożego Narodzenia dzieci stworzyły świąteczne pocztówki, które potem wysłały do swoich rodzin. Dzieci po skończonej pracy poszły na wycieczkę na pocztę dzięki, której mogły zwiedzić pocztę od środka i dowiedzieć się co nie co o pracy listonosza. Zrobione pocztówki na koniec wycieczki wrzuciły do skrzynki na listy.