• Kącik psychologiczny

• Nazywam się Paulina Stal i jestem psychologiem.

W przedszkolu zajmuję się udzielaniem pomocy psychologicznej oraz wsparciem dzieci, rodziców i nauczycieli.

W roku szkolnym 2023/24 zapraszam do kontaktu w godzinach mojej pracy:

- wtorek w godzinach 8.45-13.00

- czwartek w godzinach 9.00-13.00

Rodzicu, zgłoś się do psychologa w przedszkolu, kiedy:

·         nie jesteś pewny, czy zachowanie dziecka mieści się w normie rozwojowej

·         niepokoi Cię zachowanie dziecka

·         dziecko cierpi na chorobę przewlekłą, np. padaczkę, cukrzycę itp.

·         nie wiesz w jaki sposób poradzić sobie z trudnym zachowaniem dziecka

·         nie wiesz jak poradzić sobie ze swoimi emocjami związanymi z wychowaniem dziecka (rodzicielstwem)

·         rodzina dotknięta jest przemocą lub chorobą alkoholową

·         dziecko doświadczyło sytuacji kryzysowej lub traumatycznej.

Adaptacja przedszkolna

Pójście dziecka do przedszkola, to ważne wydarzenie dla całej rodziny. Jest to zmiana, która dotyka zarówno dziecko, jak i rodziców, dlatego warto się do tej nowej sytuacji dobrze przygotować. Adaptację można rozpocząć kilka, a nawet kilkanaście tygodni przed rozpoczęciem roku szkolnego. Oswajanie z przedszkolem jest szczególnie ważne dla dzieci, które nie uczęszczały wcześniej do żadnej placówki, np. żłobka.

Jak pomóc dziecku w adaptacji przed rozpoczęciem roku szkolnego?

1. Opowiadaj dziecku o przedszkolu, bawcie się w przedszkole w domu i na placu zabaw.
              2. Czytaj dziecku książeczki o przedszkolu i przedszkolakach. Dzięki temu zrozumie czym jest przedszkole i zobaczy, jakie ciekawe rzeczy może tam robić.
              3. Spaceruj z dzieckiem w pobliżu przedszkola. Pokaż budynek, do którego będzie chodziło, plac zabaw i otoczenie.
              4. Dostosuj rutynę Waszego dnia do tej, którą dziecko będzie miało w przedszkolu. Wprowadź odpoczynek poobiedni. Dziecku będzie łatwiej dostosować się do nowego planu dnia, jeśli według podobnego harmonogramu będzie funkcjonowało w domu.
              5. Koniecznie weźcie udział w dniach adaptacyjnych w przedszkolu. Dziecko będzie miało możliwość poznać placówkę, nauczycieli i rówieśników w bezpiecznych warunkach, z rodzicem w pobliżu.
              6. Rodzicu, zadbaj o swoje emocje. To normalne, że martwisz się o swoje dziecko i przeżywasz jego pierwsze dni w przedszkolu. Jednak to niezwykle ważne, żebyś był wsparciem dla dziecka w tym czasie, dawał mu siłę, uśmiech i wsparcie.

Jak pomóc dziecku w adaptacji w przedszkolu?

1. Przekazuj dziecku pozytywne komunikaty na temat przedszkola, np. nauczysz się tam piosenek i będziecie wspólnie je śpiewać; zobaczysz jak będzie wesoło; z pewnością poznasz jakiegoś fajnego kolegę albo koleżankę.
              2. Nie obiecuj dziecku rzeczy, które mogą się w przedszkolu nie wydarzyć, np. na pewno obiad będzie pyszny i zjesz cały; na pewno wszyscy koledzy będą się z tobą chętnie bawić. Nie wiemy czy to się wydarzy, więc lepiej tego nie obiecywać, by dziecko nie poczuło się zawiedzione albo oszukane.
              3. Jeśli obiecujesz dziecku, że zrobicie coś wspólnie po przedszkolu, zawsze dotrzymuj słowa.
              4. Nie obiecuj dziecku nagród za pozostanie w przedszkolu.
              5. Nie oszukuj dziecka mówiąc, np. że idziesz tylko do auta i za chwilę po nie wrócisz.
              6. Ustalcie z dzieckiem Wasz rytuał na pożegnanie, np. przytulenie i całus albo przybicie piątki i życzenie sobie miłego dnia. To pomoże Wam w szybkim rozstaniu, bez zbędnego i trudnego emocjonalnie przeciągania.
              7. Nie wnoś dziecka na rękach do sali. Niech idzie samo, trzymane przez Ciebie za rączkę. Dzięki temu łatwiej będzie mu się z Tobą rozstać.
              8. Bądź cierpliwy i daj dziecku czas na oswojenie się z nową sytuacją. Nie porównuj go z innymi dziećmi, bo każdy maluch adaptuje się na swój sposób i potrzebuje na to mniej lub więcej czasu.
              9. Bądź uważny na emocje dziecka. Wspieraj je i okazuj mnóstwo czułości. Nie neguj jego uczuć. Jeśli dziecko mówi, że tęskni i jest mu smutno, nie odpowiadaj „daj spokój, nie smuć się”. Zamiast tego powiedz „rozumiem, że jest Ci smutno i tęsknisz; ja też za Tobą tęsknię, kiedy jestem w pracy, ale za kilka godzin się spotkamy i pobawimy się razem klockami”.
              10. Pamiętaj, że adaptacja może trwać nawet kilkanaście tygodni. Nie zrażaj się i nie denerwuj. Uzbrój się w cierpliwość i daj dziecku czas. Jeśli masz jakieś obawy, co do procesu adaptacji dziecka, porozmawiaj z jego wychowawcą.